Jak rozdělat oheň



Příprava ohniště
Nejprve je třeba připravit ohniště tak, aby oheň byl chráněn před větrem a nehrozilo nebezpečí požáru. Nejlépe je využít již hotové ohniště. Připravujeme-li nové, vybereme místo s ohledem na směr a sílu větru. Čím silnější vítr, tím chráněnější místo. Vyrýpneme drn a dáme ho stranou, abychom mohli ohniště zahladit. Ohniště nesmí být moc hluboké, oheň pak špatně hoří. Přítomnost rašeliny, lesní hrabanky nebo starých kořínků stromů zvyšuje nebezpečí požáru, oheň proto raději uděláme jinde. Viděl jsem oheň, který skrytě prodoutnal několik metrů a po dvou dnech se dostal na povrch. Obložení kameny funguje jako vymezení plochy ohniště. Zvláště suchá tráva může přenést oheň v mžiku na velké vzdálenosti. Je-li sníh, který nejde odhrabat, je třeba připravit dostatečně silný dřevěný rošt, aby se oheň neutopil ve vodě.

Potřeby k zapálení ohně
K zapálení potřebujeme sirky, zapalovač či nouzové prostředky.  Ve větru pomůže zapálit více sirek najednou. Pokusy křesání pazourkem o kovovou ocílku či rozdělávání ohně třením dřev jsou bez předchozích zkušeností nepoužitelné a jsou jen ztrátou času.Jakousi šanci má snad jen dobrá lupa, pokud svítí slunce dost vysoko. Při nouzovém použití lihu, benzínu či petroleje postupujeme s nejvyšší opatrností.

Materiál na podpal

Na podpal je dobrá suchá tráva,nebo seno Nejlepší jsou suché smrkové větvičky, které pod hustými smrky zůstávají použitelné i dlouho po začátku deště a po něm jako první osychají. Ve vlhku a je-li námraza použijeme třísky nařezané nožem z co nejsušší větve nebo podpalovač s třískami, které jsou ponechány nedoříznuté. Březová kůra opravdu hoří i mírně vlhká, jen bývá problém najít padlý strom právě ve chvíli, kdy kůru potřebujeme. Mimo přírodní materiály je vhodný suchý papír, zapalovač či svíčka, ale i tak potřebujeme chvojí nebo třísky.

Dřevo na topení
Na přikládání jsou ideální suché větve ležící pod stromy. Jehličnaté dřevo rychleji hoří, létají od něj ale uhlíky (smrk, modřín) a je často smolnaté, takže více špiní nádobí (borovice). Odletující uhlíky jsou nebezpečné pro všechny syntetické tkaniny, propálí ve vteřině bundu za několik tisíc korun a v karimatce udělají dutinu až nečekaně velkou. Listnaté dřevo hoří vyrovnaněji, dává větší žár (především tvrdé dřevo), uhlíky od něj nelétají. Je-li po dešti vlhko, je vhodnější rozštípat větší větve, uvnitř je dřevo suché.

Zapálení ohně
Máme-li vše připraveno, můžeme oheň zapálit. Na suchý podpal narovnáme poměrně hustě třísky nebo chvojí a zapálíme z návětrné strany, kde jsme nechali otvor pro přístup k podpalu. Při rozhořívání se do ohně nestrká a přikládá se velmi opatrně, protože malý plamínek snadno zhasne. Větvičky chvojí je nutné předem rozlámat na kousky, jsou-li jen nalomené, teplem se narovnají a začínající oheň udusí. Foukání či vítr při rozhořívání spíše uškodí, je-li příliš silný vítr, musíme oheň zakrýt. Po rozhoření opatrně přikládáme větší suché větve nebo štěpiny rovnané do pyramidy, která se nejsnadněji rozhořívá.

Zahlazení ohniště
Zahlazení ohniště je věcí ohleduplnosti k přírodě. Ohniště (i vyhaslé) vždy důkladně zalijeme vodou. Popel i samotné ohniště musí být spolehlivě prosáklé vodou, včetně okolní hlíny. Stálé ohniště samozřejmě není třeba zahlazovat.

 







Vytisknuto z
PS Jitřenka
http://www.psjitrenka.cz

URL stránky je:
http://www.psjitrenka.cz/modules.php?name=Content&pa=showpage&pid=67